24 Haziran 2009 Çarşamba

Adalar'da "Yıkım" Coşkusu - Oktay Ekinci - ÇED Köşesi - Cumhuriyet

Haber

Kaynak: Cumhuriyet 21.06.2009. Oktay Ekinci ÇED KÖŞESİ Adalar'da "Yıkım" Coşkusu

Şu alıntılarla haberin yansımaları:

Kaynak: http://www.buraistanbul.com/buyukadada-yikim.html

Adalar Belediyesi, çevre ve görüntü kirliliği yarattığı ve halk sağlığı açısından tehlike yarattığı gerekçesiyle,
Büyükada İskelesi`nin hemen arkasındaki 2 tarihi binanın, amfi tiyatronun ve Lido Otel inşaatının yıkımını başlattı.

Törende konuşan Belediye Başkanı Mustafa Farsakoğlu, yerel yönetimlerin en önemli görevlerinden birisinin çözüm üretmek, bir diğerinin de görev yaptıkları bölge ve beldeleri güzelleştirmek olduğunu ifade etti.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan`ın Büyükada`daki çirkinliğin giderilmesi ve bu binaların yıkılması talimatı verdiğini hatırlatan Farsakoğlu, şunları söyledi:

“Adalar`ın özelliği var. 899 adet tescilli eski esere sahip olan bir yer. Bunların büyük çoğunluğu tarihi özellikleri olan yapılar. Bunların korunması gerekiyor. Bu yapılardan 2`si de tescilli ama yıkılmaya yüz tutmuş eski binalar. Bu çirkinlik abidesi olan yapılar, ayrıca can ve mal güvenliği açısından da tehlike oluşturuyor. Adalarda kaçak olarak yapılan eklentiler var. Bunlarla ilgili olarak mühürlediğimiz yapılar var. Bunları Cumhuriyet Savcılığı`na da bildiriyoruz.”

Anıtlar Kurulu`nun Adalar`dan sorumlu eski üyesi olan Oktay Ekinci de Adalar`da imar yasağı olduğu için tek tek bina yapmanın zor olduğunu ifade ederek, şunları kaydetti:

“Ama yaygın bir şekilde kaçak yapı, büyütme, yeni onarım derken kaçak kat ilave etme, çatı aralarına kaçak katlar sokma veya eklenti yapma gibi işlemler Adalar`da olmuştur. Ama buradaki yapıların yüzde 70`e yakınının korunması gerekli, kültür varlığı niteliğindeki eski eser yapılardır. Bu yapılara karşı her hangi bir müdahalede bulunmak demek, tarihe yasa dışı müdahalede bulunmak demektir. Bu da ayrıca bir suçtur.

1993`te Anıtlar Kurulu üyesiyken bu binaların yıkım kararını ben almıştım. Yasalar gereği, imar disiplinini sağlamak belediyenin görevidir. Yıllardır bu görev yerine getirilmediği için suç işlenmiştir. Kaçak yapılaşma sadece kentlerimizi tahrip etmekle kalmıyor, demokrasimize de leke sürüyor. İnsanlar gerçekten uygun bir gelecek için değil yasa dışı işlerine göz yumulması için oy veriyorlarsa, o oyların sonucu da ortaya çıkan ortamın demokratik bir ortam olduğunu söylemek oldukça zordur.”

Konuşmaların ardından, davul zurna eşliğinde biri ahşap diğeri betonarme üçer katlı 2 tarihi bina iş makineleriyle tamamen yıkıldı. Amfi tiyatro ile Lido Otel inşaatının da yıkımına başlandı.

*

Kaynak: http://www.milliyet.com.tr/default.aspx?aType=HaberDetay&ArticleID=1097545

Koruma Kurulu’nun yıkım kararlarına rağmen bir türlü dokunulmayan yarım kalmış bir otel inşaatı ile harabe durumdaki iki bina dün yıkıldı

29 Mart yerel seçimlerini kazanarak iki ay önce göreve başlayan CHP’li Adalar Belediye Başkanı Mustafa Farsakoğlu’nun ilk icraatı, Büyükada İskelesi’nin hemen arkasında bulunan ve çirkin bir görüntü oluşturan binaları yıkmak oldu. Belediye ekipleri, dün ilk olarak 23 Nisan Caddesi’nde yolu çökme riskiyle karşı karşıya bulunan dörder katlı iki binayı yıktı. Aralarında bağımsız milletvekili Ahmet Tan’ın da bulunduğu ada sakinleri binaların yıkılışını alkışlar eşliğinde izledi.
3 Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’nun 2000’de yıkım kararı verdiği, 3. derece tarihi eser statüsündeki binalar birkaç saat içinde yerle bir edildi. Binaların hemen yanında bulunan, inşaatına 20 yıl önce başlanan ve ada halkının “çürük diş” dediği Lido Otel’in yıkımına da dünden itibaren başlandı.

Başbakan’a gönderme

Başkan Farsakoğlu, Adalar’daki kaçak yapılaşmalara da asla müsaade etmeyeceklerini belirterek, şunları söyledi:

"Buradan sayın Başbakan’a ve sayın Büyükşehir Belediye Başkanı’na teşekkür etmek istiyorum. Çünkü sayın Başbakan 1 yıl önce buraya gelerek miting yaptığında bu çirkinlik abidelerinin derhal buradan kaldırılması için talimat vermişti. Biz o talimatın gereğini bugün yerine getiriyoruz. Kendi partisine mensup olanlar yerine getiremediler bugüne kadar.”

1993’te otel inşaatının yıkım kararını veren kurulda görev yapan mimar Oktay Ekinci de

“Bugüne kadar üç farklı belediye yıkım kararını uygulamadı. Savcılara bunun nedenini sormak istiyorum” diye konuştu.

İSTANBUL TARİHİ KÜLTÜREL VE DOĞAL VARLIKLAR, SOSYOLOJİ BOĞAZİÇİ SİTLER Cumhur KOCAL AR

Tarihi Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma

KUZEY ANKARA KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJESİ VİDEOSU

Kuzey Ankara Kentsel Dönüşüm Projesi

HABERLER
Kuzey Ankara Kentsel Dönüşüm Projesi

TOKi
Rant
Hasılat paylaşımı
7 bini hak sahipleri
'Kentsel Dönüşüm Kanun Taslağı'
Bayındırlık ve İskan Bakanlığı Teknik Araştırma ve Uygulama Genel Md. Dr. H.Yıldırım
Dikmen Vadisi
Fatih Bel
TV Haber CNN Video

Ankara’da Emlak, İnşaat, Gayrimenkul ve Yatırım Günleri…
Tarih: 9 Kasım 2007 Kaynak: Ankara Büyükşehir Belediyesi

TOKİ Başkan Yardımcısı Mehmet Murat ise, “Cumhuriyet tarihi boyunca bu kadar büyük bir gecekondu dönüşüm projesi ilk defa TOKİ tarafından başlatılmıştır” diye konuştu.Ankara Büyükşehir Belediyesi adına kürsüye gelen ve Büyükşehir Belediyesi’nin yürüttüğü projelere kısaca değinen Genel Sekreter Yardımcısı Yunus Aluç, fuara katılmaları için teklif geldiğinde hemen kabul ettiklerini kaydederek, şöyle devam etti: “Ankaralılar yakından bilirler, özellikle kentsel dönüşüm projelerimiz ve diğer alt başlıklı projelerimizle özellikle emlak sektöründe çok önemli bir boşluğu doldurduğumuza inanıyoruz. Bu projelerimiz sayesinde diğer projelere bir örnekleme yaptığımız gibi ve Ankara’da daha rant getirecek projeler üzerinde de çalışıyoruz. Buradaki katılımcıların hepsinin bir fuar çatısı altında Ankaralılara gösterilmesi özellikle konut almak isteyen alıcılar için çok önemli.”

166 Sosyal, 43 Kentsel Dönüşüm Projesi
….

Bunların en önemlilerinden Dikmen Kentsel Dönüşüm Projesi’nin 4. ve 5. etap çalışmalarının başladığını, Kuzey Ankara Kentsel Dönüşüm Projesi’nin devam ettiğini ve yeni kararı alınan Yeni Mamak Kentsel Dönüşüm Projesi’nin de en kısa zamanda başlayacağını kaydeden Aluç, “43 ayrı bölgede, Ankara’nın gecekondulaşmadan biran önce kurtularak modern şehre kavuşması ve sosyal donatılarıyla birlikte yaşanabilir bir çevreye kavuşmasına katkı sağlıyoruz. Tabi bu projelerin sosyal boyutu çok önemli. Hiçbir vatandaşımızın burnu kanamadan, sorun yaşamadan ister kiracı, ister mal sahibi, ister gecekondusu olsun olmasın herkesi mutlu edecek alternatif projelerle herkesi ev sahibi yapmayı amaçlıyoruz” dedi. …


http://www.arkitera.com/haber_14239_tokiden-kentsel-donusum-ihalesi.html
TOKİ'den kentsel dönüşüm ihalesi
Tarih: 5 Şubat 2007 Kaynak: Radikal
Toplu Konut İdaresi (TOKİ), Ankara'nın Protokol Yolu girişinde büyük bölümü yıkılan gecekonduların sahiplerine dağıtılmak üzere 3 bin 624 konut yapımı için ihaleye çıkıyor. Kuzey Ankara Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında gerçekleştirilecek konut yapımı için ilk ihale 26 Şubat 2007 tarihinde yapılacak. Gerçekleştirilmesi planlanan 710 konutluk ilk ihalenin ardından 5 Mart 2007'de 742, 6 Mart'ta 2007'de 471 konut, 7 Mart 2007'de 702 konut, 8 Mart'ta 2007 tarihinde 899 adet konut yapımı için ihaleye çıkılacak. 2 bin 94 adet konut proje kapsamında gecekonduları yıkılan hak sahiplerine verilecek, kalan bin 530'u ise halka satılacak. Aralıktaki ihaleye sadece bir teklif gelmişti Öte yandan, Toplu Konut İdaresi, Esenboğa Yolu'nda kurmayı planladığı 18 bin konutluk 'yeni kent' için en son geçen yıl aralık ayında ihale açmış, ancak hasılat paylaşımı yöntemiyle yapılan ihaleye sadece bir firmadan teklif gelmişti. Bu teklifi düşük ve yetersiz bulan Toplu Konut İdaresi ihaleyi iptal ederken, söz konusu bölgede yıkılan gecekondu sahiplerinin mağdur olmaması için kendisi konut yapmaya karar vermişti. Kuzey Ankara Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında, 7 bini hak sahipleri için olmak üzere, bölgede en az 18 bin konut yapılacak.'Kentsel Dönüşüm Taslağı' tartışılıyor
Bayındırlık ve İskan Bakanlığı Teknik Araştırma ve Uygulama Genel Müdürü Dr. Hami Yıldırım, gecekondulaşmanın insanları göçe iten sebepler ortadan kaldırılarak önlenebileceğini söyledi. Bolu-Abant'ta düzenlenen 'Kentsel Dönüşüm Kanun Taslağı' toplantısı sona erdi. Toplantı sonrasında açıklamalarda bulunan Yıldırım, 3 günlük toplantı süresince kentsel dönüşüm planlarının hazırlanması, yerel yönetimlerce tasfiye edilecek yapılar, yapı ruhsatı ve kullanma izin belgeleri, denetim ve cezalar gibi konularda çalıştıklarını belirterek, "Bana göre, gecekondulaşmayı kentsel dönüşüm projelerinin yanı sıra gecekondularda yaşayan insanları göçe iten sebepleri ortadan kaldırarak önleyebiliriz'' dedi. Yıldırım, Dikmen Vadisi'nde yapılan Kentsel Dönüşüm Projesi'nin bir benzerinin Toplu Konut İdaresi ile Ankara Büyük Şehir Belediyesi tarafından ortaklaşa Kuzey Ankara Kentsel Dönüşüm Projesi ile hayata geçirilmesinin planlandığını da söyledi.

http://www.yenisafak.com.tr/arsiv/2004/subat/23/gkisa.html

18 bin konuta ilgi yok!
http://www.evdose.com/tur/konut/kon0284.htmlhttp://www.ozpa.net/pGiDxiIT4NM/kuzey-ankara-kentsel-donusum-projesi-videosu.html
· Açıklama: Kuzey Ankara Kentsel Dönüşüm ProjesiUzunluk: 7,30 dk.Taglar: Kuzey, Ankara, Kentsel, Dönüşüm, Projesi, kuzeyankara, kuzeykent, protokolyolu, toki, tobaş, ankara, girişi, kapısı, http://www.yasebo.net/projesi.htmlhttp://www.zdhaber.com/Video/meclis-yarin-teroru-gorusecek-03nisan2006.html

AK Parti Grup Başkanvekili İrfan Gündüz, Parlamento'da düzenlediği basın toplantısında, TBMM Genel Kurulu'nun bu haftaki çalışma programıyla ilgili bilgi verdi. Son günlerde yaşanan terör olayları, yarın Meclis'te görüşülecek. Genel Kurul'un yarın 15.00-22.00, 5 Nisan Çarşamba günü 15.00-21.00 ve 6 Nisan Perşembe günü 14.00-21.00 saatleri arasında çalışacağını belirten Gündüz, yarınki en önemli gündem maddesinin, sadece Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da değil, İstanbul'da da meydana gelen terör olaylarıyla ilgili olarak, Hükümet'in Meclis'i bilgilendirmesi olacağını belirtti. Gündüz, konuyla ilgili olarak kimin Meclis'i bilgilendireceği sorusuna, ''Ya Terörle Mücadele Yüksek Kurulu Başkanı olarak Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcımız ya da İçişleri Bakanı olacak. Bu, sanıyorum Bakanlar Kurulu'nda belli olur. Bakanlar Kurulu halen devam ediyor'' dedi. İrfan Gündüz, bu görüşmenin tamamlanmasının ardından, Kuzey Ankara Kentsel Dönüşüm Projesi, Makedonya ile Türkiye arasında imzalanan sözleşme ve Yargıtay'a güvenlik görevlisi alımı, ihracat malı taşıyan araçların kullandığı motorine ÖTV istisnası getiren düzenlemeler ile Türkiye ve Güney Afrika arasında imzalanan uluslararası sözleşmeyi içeren yasa tasarısının görüşüleceğini bildirdi. Genel Kurul'da, 5 Nisan Çarşamba günü, TOKİ'nin ihtiyaç duyduğu personel alımını içeren düzenleme, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından bir kez daha görüşülmek üzere Meclis'e geri gönderilen Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Yasa'da değişiklik içeren yasa ve Ulaştırma Bakanlığı ile ilgili iki ayrı düzenlemenin ele alınacağını kaydeden Gündüz, bunun ardından bir uluslararası sözleşmenin de görüşüleceğini kaydetti. Gündüz, 6 Nisan Perşembe günü Genel Kurul'da TSK ile ilgili 3 yasa tasarısının ele alınacağını, bunlar arasında en önemlisinin, kadın memurlara verilen doğum izniyle ilgili düzenlemenin TSK'de çalışan personel için de kullanımına izin veren tasarı olduğunu ifade etti.


Popüler Yayınlar

ETKİNLİK TAKVİMİ